RugVista
CarpetVista
CarpetVista Collectible
Encyklopedia dywanów

ENCYKLOPEDIA DYWANÓW SKLEP

mattor Svenskacarpets Englishteppiche Deutschtapis Françaisalfombras Español

tappeti Italianodywany polskitapijt nederlandscarpet japan
WIEDZA O DYWANACH
Wprowadzenie
Historia
Style i pochodzenie
Rodzaje dywanw
Wytwarzanie dywanw
Dywany tkane maszynowo
Twj zakup dywanu
Pielęgnacja dywanu
   • Pielęgnacja
   - Czyszczenie - wskazwki
   • Przechowywanie dywanw
Słowniczek
Linki
SZUKAJ W ENCYKLOPEDII

Ta strona została
nagrodzona za
wartościową treść:

britannica_iguide_blue.gif
 

Pielęgnacja | Czyszczenie - wskazwki | Przechowywanie dywanw

Czyszczenie dywanu - wskazwki


Może się zdarzyć, że przez przypadek ktoś wyleje lub upuści coś, co zabrudzi dywan. Ważne jest, aby plamą lub zalaniem zająć się niezwłocznie. Jeśli nic nie zrobimy, plama wgryzie się w dywan i będzie znacznie trudniejsza do usunięcia. 

Poniżej podajemy kilka praktycznych wskazwek.
10 krokw - postępowanie w przypadku zalania:   
1. Plamą (zalaniem) najeży się zająć bezzwłocznie.
2. Uważnie zbierz rozlaną ciecz przy pomocy łyżki.
3. Jeśli to konieczne, rozcieńcz rozlaną ciecz wodą.
4. Nie wycieraj plamy - połż czystą, bezbarwną ścierkę bawełnianą na cieczy i pozwl jej wsiąknąć.
5. Zawsze zaczynaj czyszczenie od brzegu plamy/rozlania i kontynuuj w kierunku jej środka.
6. Używaj detergentu rozpuszczonego w zimnej wodzie, ale tylko wtedy, gdy jest to konieczne.
7. Jeśli jest to niezbędne, wyszczotkuj szczotką do ubrań.
8. W razie potrzeby, powtrz powyższe czynności począwszy od punktu 2.
9. Wyczyszczony obszar można wysuszyć, używając wentylatora lub suszarki na niskiej prędkości.
10. Dla końcowego efektu wytrzyj szczotką do ubrań w kierunku włosia.
 
Odplamiacz CarpetVista - skuteczny na plamy.

Odplamiacz CarpetVista - skuteczny na plamy.
Jeśli chcą Państwo utrzymać swj dywan w czystości, zawsze warto mieć w domu delikatny i skuteczny odplamiacz do dywanw. W przypadku poplamienia dywanu najistotniejsze jest, aby działać szybko. To zwiększa szanse na bezpieczne dla dywanu usunięcie plam w warunkach domowych bez zanoszenia dywanu do czyszczenia. Należy pamiętać, że odplamiacz powinien być delikatny dla tkanin, by nie uszkodzić włkien.

--> Przykładowy odplamiacz odpowiedni do dywanw można znaleźć tutaj.

Przykłady typowych zabrudzeń i 
sposoby ich usunięcia:  
Atrament: Pokryj plamę lakierem do włosw i pozostaw do wyschnięcia, po czym delikatnie wyszczotkuj plamę z pomocą roztworu octu w wodzie. 

Czekolada: Ostrożnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Zwilż bezbarwną ścierkę bawełnianą w łagodnym detergencie i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, sprbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Coca-cola: Przyłż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, sprbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku, a następnie wytrzyj ścierką nawilżoną łagodnym roztworem octu w wodzie. Wytrzyj suchą ścierką do sucha. 

Farba: Ostrożnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Nasącz bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, sprbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku, a następnie wytrzyj ścierką nawilżoną łagodnym roztworem octu w wodzie, jeśli plama nie zniknęła. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Guma do żucia: Umieść kostki lodu na gumie, aż stwardnieje na tyle, aby zaczęła się kruszyć. Następnie, jeśli trzeba, użyj odplamiacza, by usunąć pozostałości wosku.

Herbata: Przyłż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, sprbuj wytrzeć z zastosowaniem delikatnego roztworu octu. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Kawa: Przyłż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, sprbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku. Powtarzaj, aż plama zniknie. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Keczup: Delikatnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Zwilż bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, sprbuj wytrzeć delikatnym roztworem amoniaku. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Klej: Nawilż całą powierzchnię plamy bezbarwną bawełnianą ścierką zamoczoną w occie lub alkoholu. Następnie ostrożnie wytrzyj i wysusz. 

Krew: Przyłż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Rozcieńcz pozostałą plamę letnią wodą i ponownie zbierz ją ręcznikiem lub ścierką. Dodaj odrobinę letniej wody z płynem do mycia naczyń na ścierkę i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, sprbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku. Wytrzyj suchą ścierką do sucha. UWAGA! Jeśli krew jest świeża, użyj zimnej wody.

Lakier do paznokci: Ostrożnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Nasącz bezbarwną ścierkę bawełnianą odrobiną zmywacza do paznokci i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama nie zniknęła, dodaj odrobinę detergentu, ostrożnie wytrzyj, a następnie przetrzyj bezbarwną bawełnianą ścierką nasączoną łagodnym roztworem amoniaku, po czym, jeśli plama pozostała, sprbuj łagodnego roztworu octu w wodzie. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Likier: Przyłż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, sprbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Lody: Delikatnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Jeśli plama pozostała, sprbuj wytrzeć bezbarwną ścierką bawełnianą nawilżoną łagodnym roztworem amoniaku, a następnie wytrzyj ścierką nawilżoną łagodnym roztworem octu w wodzie, jeśli plama nie zniknęła. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Mleko: Przyłż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Nasącz bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, sprbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Mocz/odchody: Przyłż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią, bądź ostrożnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Następnie przepłucz roztworem wody i destylowanego octu spirytusowego (ok. 1 łyżki stołowej na 200 ml wody), po czym zetrzyj zabrudzenie, na ile jest to możliwe. Jeśli plama z moczu już zaschła, zanim została zauważona, wciąż działaj szybko i oddaj dywan do firmy specjalizującej się w czyszczeniu dywanw orientalnych. UWAGA! Nie należy używać środkуw do usuwania plam z moczu, gdyż mogą one zniszczyć wełnę.

Musztarda: Ostrożnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Nasącz bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, sprbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Napoje: Przyłż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, sprbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku, a następnie wytrzyj ścierką nawilżoną łagodnym roztworem octu w wodzie, jeśli plama nie zniknęła. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Olej: Ostrożnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Nasącz bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Pasta do butw: Ostrożnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Nasącz bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, sprbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku, a następnie wytrzyj ścierką nawilżoną łagodnym roztworem octu w wodzie, jeśli plama nie zniknęła. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Piwo: Przyłż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Dodaj odrobinę łagodnego detergentu i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, sprbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu octu. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Przypalenia: Sprawdź jak głębokie jest wypalenie, być może będzie się dało wyciąć wypalone włosie przy pomocy nożyczek do paznokci. 

Sadza: Ostrożnie wyssij zabrudzenie odkurzaczem, unikając przesuwania końcwki odkurzacza wzdłuż dywanu.

Smoła: Delikatnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia używając łyżki. Zwilż bezbarwną bawełnianą ścierkę w łagodnym rozpuszczalniku i delikatnie wytrzyj. Powtarzaj, aż plama zniknie. Wytrzyj suchą ścierką do sucha. 

Sok: Przyłż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, sprbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku, a następnie wytrzyj ścierką nawilżoną łagodnym roztworem octu w wodzie, jeśli plama nie zniknęła. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Szminka: Delikatnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Jeśli plama pozostała, sprbuj wytrzeć bezbarwną ścierką bawełnianą nasączoną delikatnym roztworem amoniaku, a następnie wytrzyj ścierką nawilżoną łagodnym roztworem octu w wodzie, jeśli plama nie zniknęła. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Tłuszcz: Delikatnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Zwilż bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, sprbuj delikatnie wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu octu w wodzie. Wytrzyj suchą ścierką do sucha. 

Tłuszcz do smażenia: Delikatnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Nasącz bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, sprbuj wytrzeć delikatnym roztworem amoniaku w wodzie. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Wino: Przyłż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, sprbuj wytrzeć z zastosowaniem delikatnego roztworu octu. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Wosk: Połż bibułę lub brązową/szarą torbę papierową na plamie. Przeprasuj gorącym żelazkiem, tak by wosk wsiąknął w papier. Ważne jest, aby żelazko ciągle przesuwać, aby uniknąć wypalenia plam w dywanie. 

Wosk ze świecy: Umieść kostki lodu na wosku, aż stwardnieje na tyle, aby zaczął się kruszyć. Następnie, jeśli trzeba, użyj odplamiacza, by usunąć pozostałości wosku. 

Wymiociny: Delikatnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Zwilż bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, sprbuj wytrzeć łagodnym roztworem octu w wodzie. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

UWAGA!
Powyższe metody czyszczenia stosujesz na własne ryzyko. Jeśli bezpieczeństwo jest Twoim priorytetem, skontaktuj się niezwłocznie z firmą zajmującą się profesjonalnym czyszczeniem dywanw. 
Zawsze stosuj detergent odpowiedni do materiału, z ktrego wykonano dywan. 
Warto wpierw przetestować działanie detergentu na niewielkim fragmencie dywanu.
Nie zapomnij wysuszyć spodu dywanu.