Wełna

W czasie letnich upałów owce szczególnie lubią być strzyżone.

Azjatycka owca tłustoogoniasta dostarcza wełny, która doskonale nadaje się do tkania dywanów, gdyż zawiera mieszankę długich i krótkich włókien. Jakość wełny zmienia się wraz z wiekiem zwierzęcia, zależy też od miejsca na ciele owcy, na którym rośnie, warunków życia trzody, jak również od pory strzyżenia. Najlepsza wełna pochodzi z owiec strzyżonych jesienią. Wełna pozyskiwana z okolic karku owcy jest wykorzystywana przy produkcji najlepszych, wyjątkowych dywanów. Warto wiedzieć, że wełna owiec, które żyją na terenach położonych wyżej, jest bardziej natłuszczona, co nadaje jej większy połysk.W Iranie nomadzi utrzymują gigantyczne stada owiec, przez co kraj jest niemalże samowystarczalny w zakresie zaopatrzenia w wełnę. Inne kraje, jak Pakistan, importują wełnę, z Australii i Nowej Zelandii.

Ręczne strzyżenie owcy.

Bez wątpienia, wełna jest najistotniejszym materiałem w procesie produkcji dywanów. Po strzyżeniu owcy, wełna jest przypisywana do odpowiedniej klasy jakości, oczyszczana i prana. Następnie ma miejsce zgrzeblenie, celem rozdzielenia i ułożenia włókien. Zgrzeblenie może być wykonywane maszynowo, ale we wioskach i w obozowiskach nomadzkich wciąż wykonywane jest ręcznie.

Kobieta z irańskiej wsi podczas przędzenia wełny.

Wełna przędzona jest w różnych skalach twardości w zależności od przyszłego zastosowania nici, we włosiu, wątku czy osnowie. W Iranie przędzenie wykonywane jest najczęściej ręcznie, często na kołowrotku, lecz nomadzkie kobiety wciąż używają tradycyjnego wrzeciona do wytwarzania przędzy.W krajach takich jak Pakistan czy Chiny, dywany tka się z wełny przędzonej maszynowo.

Wszyscy byliśmy kiedyś dziećmi...
Nawet dziś owce są strzyżone ręcznie.
Naturalny kolor wełny stosowany jest jako podstawa barwienia. Tutaj - brązowe i białe owce.

Polub i udostępnij:

Ta strona została nagrodzona za wartościową treść: