Dywany tkane maszynowo

Dywany tkane maszynowo zapewniają dobrą jakość za niewygуrowaną cenę.

Dywany, w kształcie jaki znamy obecnie, towarzyszyły ludziom od lat. Początkowo były wytwarzane do osobistego użytku, dla zapewnienia ciepła i ochrony w namiotach, w których mieszkali ludzie. Technika tkania dywanów była rozwijana na przestrzeni wieków, a motywy stawały się coraz bardziej szczegółowe. Cały czas jednak były one unikalnymi wyrobami rękodzieła artystycznego, przeznaczonymi dla prywatnego użytku.W XIX wieku, gdy rewolucja przemysłowa nabrała rozpędu, zaczęto modernizować krosna, które stawały się coraz bardziej zautomatyzowane. Pozwoliło to na rozpoczęcie przemysłowej produkcji dywanów. W Anglii zaczęto produkować dywany na masową skalę, w miejscowościach takich jak Axminster i Wilton, od których wzięły swoje nazwy te znane typy dywanów. Przez lata, technika produkcji stawała się coraz bardziej zaawansowana i obecnie większość dywanów dostępnych na rynku jest tkana maszynowo.Dzisiejsze dywany tkane maszynowo są bardzo wysokiej jakości i tylko bardzo wytrawne oko, po dłuższych oględzinach, jest w stanie odróżnić dywan tkany ręcznie od produkowanego maszynowo. Gdyby należało wskazać najważniejszą różnicę, byłoby nią to, że dywanom tkanym maszynowo brak duszy, którą mają artystyczne, ręcznie tkane dywany.

Techniki produkcji

Procesy produkcji dywanуw tkanych ręcznie i maszynowo rуżnią się znacząco.

Dywany tkane maszynowo są produkowane przez tysiące kołowrotków wprowadzających nici do gigantycznego mechanicznego krosna, które szybko tka dywan zgodnie z wybranym wzorem. Podczas produkcji, która wykonywana jest na stałej szerokości, równocześnie wytwarza się różne wzory i rozmiary, co pozwala na zminimalizowanie rozciągania materiału podczas pracy maszyny. Są jednak pewne ograniczenia, włączając w to fakt, że tylko pewna liczba kolorów może być zastosowana w jednym dywanie; zazwyczaj między 8 a 10 kolorów może być łączone i rasteryzowane celem uzyskania szerszego spektrum barw. Po utkaniu dywanu, różne wzory i rozmiary są rozcinane, po czym są wyrównywane i obszywane celem zapewnienia maksymalnej trwałości. Wiele dywanów jest dekorowanych frędzlami, które są doszywane do krótszych brzegów dywanu, w przeciwieństwie do dywanów tkanych ręcznie, gdzie frędzle są częścią osnowy dywanu.Wyprodukowanie dywanu tkanego maszynowo zajmuje około jednej godziny, co jest główną przyczyną znacznie niższej ceny dywanów tkanych maszynowo w porównaniu z dywanami tkanymi ręcznie, których wytworzenie może trwać kilka miesięcy, a nawet lat.

W produkcji wykorzystywane są tysiące nici, ktуre formują wzуr dywanu.

Dywany na krośnie...
Stosowane są ogromne maszyny.
Tak wiele nici.

Szeroki wybór

Wybór dywanów tkanych maszynowo jest ogromny, zarówno w zakresie modeli jak i klas jakości. Dostępne są wzory nowoczesne w szerokim zakresie różnorodnych kolorów, jak i dywany orientalne w wielu wzorach. Mechaniczna produkcja ułatwia szybkie wytwarzanie mniejszych kolekcji przeznaczonych na wybrane rynki.Zakres dostępnych rozmiarów jest bardzo szeroki i zazwyczaj łatwo jest znaleźć dywan w pożądanej wielkości. Dzięki efektywnej produkcji, cena dywanów tkanych maszynowo jest niższa, co pozwala nam częściej wymieniać dywany w naszych domach.

Materiały

Typowymi materiałami stosowanymi w dywanach tkanych maszynowo są wełna, wiskoza i szenil.

Dywany tkane maszynowo są obecnie dostępne w szerokiej gamie i w wielu kombinacjach materiałów. Dywany te są produkowane mechanicznie z materiałów naturalnych, takich jak wełna lub bawełna, ale również powszechnie wykorzystuje się włókna sztuczne i syntetyczne. W tej dziedzinie następuje nieustanny postęp, a materiały stosowane w dywanach powodują, że ich zaplamienie jest znacznie trudniejsze lub wręcz niemożliwe, choć te ostatnie dywany są wciąż stosunkowo drogie. Każdy z materiałów ma swoje unikalne właściwości, swoje zalety jak i wady.WISKOZAWiskoza jest sztucznie wytwarzanym włóknem podobnym do jedwabiu, opartym o naturalne składniki, takie jak bawełna lub celuloza. Materiał ten jest bardzo miękki i dzięki temu stał się ważnym składnikiem sztucznego jedwabiu. Właściwości wiskozy powodują, że jest często wykorzystywana w produkcji dywanów, w celu uwypuklenia szczegółów wzoru i nadania dywanowi pięknego blasku. Niektóre dostępne na rynku dywany wiskozowe lenieją, co jest wynikiem zastosowania niskiej jakości surowców przy produkcji włókien. Włókna te są krótkie i przy użytkowaniu dywanu wychodzą ponad powierzchnię. Niemniej, można tego uniknąć przez pranie dywanów po ich wytworzeniu, co ogranicza lenienie i ponadto daje w efekcie bardziej lśniący dywan.WEŁNAWełna jest zazwyczaj kojarzona z futrem owcy, lecz może pochodzić również z innych zwierząt. Po ostrzyżeniu, wełna jest przędzona celem uzyskania przędzy, a następnie barwiona. Materiał ten jest powszechnie stosowany w dywanach, ma właściwości samoczyszczące, a im większa zawartość lanoliny, tym wełna jest bardziej miękka i błyszcząca. Wełna stosowana w dywanach tkanych maszynowo jest częściowo wzmacniana domieszką włókien syntetycznych dla zwiększenia trwałości oraz minimalizacji efektu rozplatania się włókien podczas procesu produkcji.
→ Przeczytaj więcej na temat wełny tutaj.PP (Polipropylen)Polipropylen jest wytwarzanym w procesie obróbki chemicznej, przyjaznym środowisku włóknem syntetycznym. Jest jednym z najpopularniejszych włókien termoplastycznych na rynku. Według danych Duńskiej Agencji Ochrony Środowiska, spośród wszystkich typów plastiku ma najmniejszy wpływ na środowisko. Materiał ten jest odporny na ścieranie i dobrze wytrzymuje gorąco, choć jest dosyć wrażliwy na zimno. Dywany wytwarzane z włókien polipropylenowych w technologii heatset mają bardzo korzystne ceny i doskonale nadają się dla alergików uczulonych na naturalne tekstylia. Materiał ten nie lenieje, jest łatwy do czyszczenia i jest często stosowany do produkcji maszynowo tkanych dywanów, głównie ze względu na swoje właściwości.BAWEŁNABawełna jest włóknem tekstylnym pochodzącym od roślin z rodziny ślazowatych (malwowatych). Materiał ten jest wysoce trwały, dobrze znosi pranie i jest często stosowany w produkcji ubrań i innych tekstyliów. Bawełna jest znacznie bardziej trwała od, przykładowo, juty, która jest wykorzystywana w wielu dywanach i która ściera się w miarę użytkowania dywanu.→ Przeczytaj więcej na temat bawełny tutaj. SZENILSzenil jest przędzą produkowaną z różnych materiałów, np. bawełny, wiskozy lub włókna akrylowego, przez skręcanie przędzy wokół grubszej nici. Powoduje to, że nić staje się gruba, miękka i tworzy ekscytującą teksturę dzięki włóknom wystającym ze skręconej nici. W dywanach tkanych maszynowo jest zazwyczaj stosowana w połączeniu z wiskozą, co podkreśla wzory.JUTAJuta jest subtropikalną rośliną, która rośnie na terenach krajów takich jak Indie, Chiny i Tajlandia. Tkaniny produkowane są z łodyg rośliny. Włókna juty są często miękkie, co czyni je trudnymi do przędzenia, przez co konieczne jest dodawanie specjalnego oleju. Materiał ten jest stosunkowo tani w produkcji i jest stosowany w osnowie wielu dywanów tkanych maszynowo, które są przez to bardziej sztywne, w przeciwieństwie do bawełny, która czyni dywan bardziej miękkim.

Polub i udostępnij:

Ta strona została nagrodzona za wartościową treść: