Dywany - od P do R

Pakistańskie dywany, ręcznie tkane dywany z Pakistanu. → Przeczytaj więcej na temat dywanów pakistańskich tutaj! Panderma (dywany), ręcznie tkane dywany pochodzące z miasta Panderma leżącego na południe od Morza Marmara w Turcji. Paotou (dywany), inna nazwa dla dywanów Baotou. Paotow (dywany), inna nazwa dla dywanów Baotou. Pazyryk, miejsce odkrycia siedmiu dużych (największy o średnicy 47 m) oraz kilku mniejszych kurhanów (grobów). Datowane są na okres 400-300 r. p.n.e. i leżą około 70 km od granicy chińskiej, we wschodnim Ałtaju w Federacji Rosyjskiej. Ze względu na klimat i wysokość (1600 m nad poziomem morza) oraz ich konstrukcję, w kilku kurhanach utrzymywał się mróz, co spowodowało, że materiał organiczny bardzo dobrze się zakonserwował. Groby były zakopane, okryte drewnem i obwiązane sznurami oraz przysypane kopcami ziemi przykrytej masą skał. W grobach znaleziono konie ofiarne ze wspaniałymi uprzężami oraz dobrze zachowane ciała zmarłych umieszczone w trumnach. Odkryto tam również najstarszy znany dywan.

Pazyryk (dywan), najstarszy istniejący ręcznie tkany dywan pochodzący z roku 500 p.n.e., znaleziony w kurhanie w Dolinie Pazyryk w górach Ałtaj na Syberii. Dywan ten, tkany węzłem tureckim, jest niemalże kwadratowy (200x190 cm). Gęstość tkania wynosi około 300 000 węzłów na metr kwadratowy.

Pekin (dywany), ręcznie tkane dywany wytwarzane w chińskiej stolicy Pekinie i w jej otoczeniu od końca XIX wieku. Starsze dywany Pekin mają tradycyjne motywy symboliczne, wzory smoka i medaliony. Współczesne dywany mają różnorodne wzory oraz włosie reliefowe (przycinane w formie płaskorzeźby) lub stylizowane (spierane) na antyczne.→ Przeczytaj więcej o dywanach chińskich tutaj! Perde, określenie rozmiaru orientalnych dywanów, około 150 × 220 cm. Perski węzeł, węzeł asymetryczny, węzeł Senneh, farsibaff. → Przeczytaj więcej na temat węzłów asymetrycznych tutaj! Perskie dywany, ręcznie tkane dywany z Iranu (Persja). → Przeczytaj więcej na temat dywanów perskich tutaj! Peszawar (dywany), ręcznie tkane dywany pochodzące z miasta Peszawar, leżącego na zachód od Rawalpindi w Pakistanie.

Półantyczne dywany określenie wieku dywanów orientalnych, między 50 a100 lat. Północnoafrykańskie dywany, ręcznie tkane dywany z Maroka, Tunezji i Egiptu. → Przeczytaj więcej na temat dywanów północnoafrykańskich tutaj! Polskie dywany, kobierce, ręcznie tkane dywany, które w XVI i XVII wieku były wytwarzane w Isfahan i w Kaszan,a później także w Polsce (w Brodach, Nieświeżu i we Lwowie), często zewzorami heraldycznymi; popularny element wystroju domów bogatszejszlachty polskiej.Puch, nadwyżka włókien ręcznie tkanego dywanu występująca w nowym dywanie, która znika stopniowo w miarę odkurzania dywanów. Dobrą zasadą jest nie próbować odkurzyć całego puchu od razu, gdyż niepotrzebnie fatyguje to dywan. Dywan należy odkurzać normalnie i stopniowo pozbywać się puchu.Pushti, puszti, poshti, określenie rozmiaru ręcznie tkanego dywanu, 90 x 60 cm. Nazwa ta też określenie mniejszych dywanów z Anatolii, co jest często mylone.

Qain (dywan), ręcznie tkane dywany z miasta Qain na południe od Meszhed w Iranie. Qashqai (dywany), inne określenie dywanów Kaszkaj. → Przeczytaj więcej na temat dywanów Kaszkaj tutaj! Qoltug (dywany), inna nazwa dywanów Goltuk. Qom (dywany), inna nazwa dywanów Kom. → Przeczytaj więcej o dywanach Kom tutaj! Quba (dywany), dywany Guba, dywany Kuba, ręcznie tkane dywany pochodzące z rejonu miasta Quba we wschodnim Kaukazie. Dywany wytwarzane przed rokiem 1925 mają osnowę z wełny i są tkane z czystymi, naturalnymi kolorami w geometryczne wzory, często z ozdobnym brzegiem w technice Sumak na krótszych brzegach i z artystycznie plecionymi frędzlami. Innymi dywanami, które zaliczyć można do grupy dywanów Quba są na przykład dywany Karagasjli, Konagend, Tji-tji, Perepedil, Zejcur i Zejva. Quetta (dywany), ręcznie tkane dywany z miasta Quetta w Pakistanie.

Rawalpindi, dawna stolica Pakistanu. Dziś w tym mieście odbywa się masowa produkcja ręcznie tkanych dywanów. → Przeczytaj więcej na temat dywanów pakistańskich tutaj! Ravar-Kerman (dywany), inna nazwa dywanów Kerman-Rawar. Ręka Fatimy, stylizowany symbol wyglądający jak ręka z pięcioma palcami reprezentującymi "pięć filarów Islamu" (wyznanie wiary, modlitwa, jałmużna, post, pielgrzymka do Mekki). Występuje jako amulet i jako motyw niektórych irańskich i kaukaskich dywanów modlitewnych.Rumuńskie dywany, ręcznie tkane dywany pochodzące z Rumunii.

Runo, Włosie, wierzchnia warstwa powierzchni dywanu składająca się z barwnych, krótkich nici (przędzy), która wystają prostopadle w stosunku do nici osnowy. Tworzy powierzchnię i wzór dywanu. Nici te mogą zostać przycięte tak, że każda z nici wystaje końcem lub mogą zostać pozostawione w postaci pętelek.

Rya, skandynawska technika tkania będąca etapem pośrednim między tkaniem i wyszywaniem, stosowana głównie w dywanach, gobelinach i poduszkach. Dzięki jej zastosowaniu, rasa owiec Rya, z których wełny tworzy się przędzę, została ochroniona przed wymarciem na początku XX wieku.

Rya (dywany), skandynawski typ dywanu ze stosunkowo długim włosiem, zazwyczaj wywarzany z wełny owiec Rya. Ciepła kołdra rya w codziennym użyciu jest układana włosiem w dół, podczas gdy druga strona jest bogato zdobiona.

Rya (kołdra), prekursor dywanu rya, używana z włosiem skierowanym do dołu. W kołdrach stosowane są motywy, które znajdują się też na późniejszych dywanach. Jeżeli włosie pokrywa całą powierzchnię kołdry, wtedy mamy do czynienia z pełnym rya, a gdy tylko jej fragmenty są tkane dla celów ozdobnych, a pozostała część jest pokryta zwykłą tkaniną, mamy do czynienia z semi-rya.

Polub i udostępnij:

Ta strona została nagrodzona za wartościową treść: