Historia

Fragment słynnego dywanu Pazyryk.

Sztuka wytwarzania dywanów najprawdopodobniej rozwinęła się na równinach Azji Środkowej około tysiąca lat temu. Koczownicy potrzebowali ochrony przed chłodem zimy, wygodniejszego w użyciu od kożucha z owczej skóry. Jednocześnie dywany stanowiły dekorację namiotów. Materiały użyte w osnowie, wątku i włosiu pochodziły z własnych stad kóz i owiec. Pierwsze krosna, w najprostszej formie, były wykonywane z dwóch drewnianych belek przymocowanych do podłoża, pomiędzy którymi rozpinano nici osnowy. Jedną z zalet tych poziomych warsztatów tkackich, do dziś wykorzystywanych przez koczowników, było to, że dawały się łatwo złożyć i przenieść do nowego obozowiska. Wzory tych wczesnych dywanów składały się z motywów geometrycznych i krzywoliniowych.

Dywan Gabbeh jest ręcznie tkany, w ten sam sposób od wieków.

Te ręcznie tkane dywany wykonywane były z nietrwałych materiałów i ich odkrycia zdarzają się niezmiernie rzadko. Najstarszy znany dywan został znaleziony w 1947 roku w wykopaliskach na Syberii. Od nazwy miejsca jego odkrycia, dywan został nazwany dywanem Pazyryk lub dywanem z Górnego Ałtaju. Dywan ten ma wymiary 183 x 200 cm, a jego gęstość tkania wynosi ok. 360 000 węzłów na metr kwadratowy. Jakość wykonania tego dywanu jest niezwykła, a gęstość tkania jest większa niż w przypadku większości dywanów dostępnych współcześnie. Wzór tego dywanu jest bardzo interesujący, z motywem wstęgi pośrodku i obramowaniem obrazującym jelenie oraz obrzeżem przedstawiającym procesję wojowników na koniach. Dywan ten został prawdopodobnie wytworzony w Armenii lub Persji około 400 roku p.n.e. Znaleziono go zamrożonego w bryle lodu, stąd jest on tak doskonale zachowany. Dywan można obejrzeć w Państwowym Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu w Rosji.

Słynny dywan Ardabil.

W XVI wieku, pod protektoratem władców, sztuka wytwarzania dywanów była rozwijana w Persji i Indiach zarówno pod względem technicznym, jak i artystycznym, między innymi w warsztatach dworskich. Z tego okresu pochodzi najwspanialszy, chyba najbardziej znany na świecie dywan, dywan Ardabil, który można zobaczyć w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Ma on rozmiar 534 x 1152 cm i został prawdopodobnie wytworzony w mieście Kaszan w Persji przez rzemieślnika imieniem Maqsud. Dywan pochodzi z roku 1539 (946 r. według kalendarza muzułmańskiego). Utkanie tego dywanu, zamówionego przez Szacha Tahmaspa I do meczetu Szejk Safi, zajęło pięciu tkaczom trzy lata.Pierwotnie były to dwa dywany, ale jeden z nich został poświęcony, by naprawić drugi, ten, który obecnie znajduje się w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Pozostałe części dywanu użytego do naprawy można obejrzeć Muzeum Sztuki w Los Angeles w USA. Dywan wykonany jest z użyciem węzłów perskich, wełnianego włosia z jedwabnymi nićmi wątku i osnowy, z gęstością tkania 518 000 węzłów na metr kwadratowy. Dywan został sprzedany w XIX wieku celem pokrycia kosztów renowacji meczetu w Ardabil w północnej Persji.

Ruiny Pasargadów, starożytnego perskiego miasta położonego na nizinie Morghab, ok. 90 km na północny wschód od Sziraz w Iranie.

W Muzeum Historycznym w Sztokholmie można obejrzeć dywan Marby. Ten wykonany w Turcji na początku XV wieku dywan trafił do Sztokholmu przez niewielką wioskę Marby w Szwecji.Najprawdopodobniej najcenniejszym skarbem Pałacu Królewskiego w Sztokholmie jest perski dywan z końca XVI wieku. Dywan ten dotarł do Szwecji prawdopodobnie jako część posagu przyszłej szwedzkiej królowej, Jadwigi Eleonory z Holstein-Gottorp, przed jej ślubem z Karolem X Gustawem.

Płaskorzeźba Ardaszira I z Naksz-e Rostam, pochodząca z czasów Imperium Sasanidów.
Prehistoryczne ruiny w okolicy Persepolis w Iranie.
Dawne ”gliniane miasto” w Mejbod, niedaleko Jazd.

Polub i udostępnij:

Ta strona została nagrodzona za wartościową treść: