Pielęgnacja

Jeśli przesuwasz dłoń po powierzchni dywanu i włosie się nie podnosi, a dywan jest miły i gładki w dotyku, to znaczy, że przesuwasz dłoń w kierunku włosia.

OdkurzanieDla dywanu najgroźniejsze są wytarcia od żwiru i piasku, które gromadzą się przy frędzlach i wzdłuż dłuższych krawędzi. Aby zminimalizować to ryzyko, zalecamy odkurzanie dywanu raz w tygodniu, w kierunku włosia. Podczas odkurzania należy podnosić dyszę odkurzacza, aby uniknąć jej przesuwania pod włos, gdyż to skutkuje niepotrzebnym fatygowaniem dywanu.Należy też uważać, aby frędzle nie zostały wciągnięte do dyszy.

Jeśli włosie się unosi, jak widać na zdjęciu, to znaczy że przesuwasz dłoń POD WŁOS!

Nowy dywan może mieć w sobie nadmiar włosia pozostały po jego przycinaniu. Nie należy go usuwać od razu, ale odkurzać dywan stopniowo, co zmniejszy również zużycie dywanu. W przypadku dywanów perskich, wystarczy odkurzyć 1-2 razy, ale na przykład w przypadku dywanów indyjskich może to nie wystarczyć. Odradzamy trzepanie dywanów, gdyż niszczy one strukturę węzłów.Zgniecenia i odciśnięcia na dywanieNa dywanie mogą powstać zgniecenia lub odciśnięcia od stojących na nim mebli. Są one jednak łatwe do usunięcia. Na zgniecionej lub odciśniętej części dywanu należy położyć czysty, wilgotny ręcznik. Następnie należy wziąć żelazko i kilkakrotnie przeprasować dywan przez ręcznik w kierunku włosia. Jeśli włosie nie wróci do dawnego kształtu, czynności te można powtórzyć, ważne jest jednak, aby nie dopuścić do bezpośredniego kontaktu żelazka z dywanem.

Aby usunąć zagniecenia/odciśnięcia na dywanie, należy kilka razy przeprasować dywan przez wilgotny ręcznik - w kierunku włosia.

Podaruj nowe życie i nadaj połysk swojemu dywanowiJedną z metod odświeżenia dywanu jest położenie go na śniegu, włosiem w kierunku podłoża. Przedtem należy dywan pozostawić przez jakiś czas na mrozie, aby się wychłodził i nie rozpuszczał śniegu. Obracanie dywanuDywan należy również odwracać o 180 stopni co kilka miesięcy, by zużywał się bardziej równomiernie z każdej strony. Przeciwdziała to również nierównomiernemu płowieniu dywanu, jeśli jest on wystawiony na działanie światła słonecznego. Czyszczenie dywanów W dzisiejszych domach nie brudzi się już tak, jak dawniej, niemniej, jeśli dywan będzie wymagał czyszczenia, co może być wymagane co kilka lat, to należy je powierzyć osobie, która specjalizuje się w czyszczeniu orientalnych dywanów. Całkowite czyszczenie dywanu rozpoczyna się od wytrzęsienia z dywanu zanieczyszczeń, takich jak małe kamyczki i ziarna piasku. Potem usuwa się poszczególne mniejsze plamy, spłukując dywan zimną wodą i ścierając gumową skrobaczką, aż usunie się zabrudzenia. Następnie dywan suszy się w specjalnej suszarni i jest on rozciągany, jeśli jest taka potrzeba. Ten sposób czyszczenia przywraca elastyczność włosiu i dawny blask kolorów.

NaprawyRęcznie tkany dywan można naprawić, jeśli ulegnie nieznacznemu uszkodzeniu. Można naprawić lub wymienić frędzle, jeśli się przerwą lub wypadną. Można naprawić uszkodzenia krawędzi, usunąć niewielkie dziury i przywrócić barwy w miejscu, w którym się wytarły. Tego rodzaju uszkodzenia powinny być naprawiane przez specjalistę od napraw orientalnych dywanów, by uzyskać odpowiedni rezultat i zapobiec dalszemu uszkodzeniu dywanu. Czasem naprawa ręcznie tkanego dywanu może być dosyć kosztowna. Dlatego warto zastanowić się, czy rzeczywiście jest to konieczne. Niektóre dywany wyglądają wręcz ładniej, jeśli będą trzymane w oryginalnym stanie i w pewnym stopniu wytarte.

Podkładki są polecane do dywanów.

Stosowanie podkładekStosowanie podkładek jest skutecznym i łatwym sposobem ograniczenia zużycia dywanu. Dzięki podkładkom nie tylko zwiększa się żywotność dywanu, ale również poprawia się komfort jego użytkowania, ponieważ dywan nie będzie się przesuwał na podłodze. Podkładki są polecane zarówno do dywanów cienkich, jak i tych nieco grubszych.Dodatkową korzyścią ze stosowania podkładek jest tłumienie przez nie dźwięków.Zazwyczaj zwiększają one również komfort chodzenia po dywanie.PrzykładyStosowanie podkładek:

Polub i udostępnij:

Ta strona została nagrodzona za wartościową treść: