Reprodukcje

Współcześnie produkowany dywan Kazak, w którym wiele wysiłku włożono, by odtworzyć dawny, oryginalny dywan.

Współcześnie, głównie w Pakistanie, wytwarza się reprodukcje (repliki) dawnych, słynnych oryginalnych dywanów orientalnych. Stosowane jest dawne wzornictwo, stare, tradycyjne motywy i style dywanów. Typowymi przykładami takich reprodukcji są dywany Ziegler i Kazak, będące replikami starych dywanów perskich, takich jak Mahal, Serapi, Azari oraz Ardabil, Kazak i Szyrwan. Zasadniczo, wzornictwo stosowane w replikach pochodzi ze słynnych dywanów muzealnych i słynnych antyków, które na współczesnych aukcjach sztuki osiągają astronomiczne ceny.

Dywan Kazak z Pakistanu w małym biurze.

Dywany te są produkowane głównie w Pakistanie, ale również w Indiach i Chinach, gdzie bardzo wiele wysiłku wkłada się, by odtworzyć tradycję dawnego rzemiosła dywanowego.Przy produkcji stosuje się naturalne barwniki, jak również ręcznie przędzoną wełnę, a nawet próbuje się wykorzystywać te same materiały i metody produkcji, jak setki lat temu.

Współczesny, ręcznie tkany dywan Ziegler. Piękne kolory i antyczny wygląd.

W końcowej fazie produkcji dywan jest obrabiany z użyciem kamieni, by nadać mu antyczny wygląd. Proces prania w kamieniach (stonewashing) polega na wycieraniu dywanu kamieniami podczas prania celem uzyskania efektu wytarcia włosia. Następnie dywan wystawiany jest na silne słońce, by wyblakł. Obecnie tylko bardzo wytrawne oko eksperta jest w stanie odróżnić oryginał od reprodukcji, co potwierdza, że Pakistańczykom udało się osiągnąć zamierzony cel.

Przykłady dywanów Ziegler i Kazak:

Dywan Ziegler.

Polub i udostępnij:

Ta strona została nagrodzona za wartościową treść: