Dywany ekskluzywne

Piękny, figuralny dywan jedwabny Kom, 304 x 200 cm.

Bardzo trudno jest nakreślić granicę, od której dywan można nazwać ekskluzywnym. Niemniej, większość znawców dywanów zgodzi się z tą definicją: Jest to dywan z wyjątkowo bogatym w szczegóły wzorem, tkany ręcznie w warsztacie przez doświadczonego, profesjonalnego rzemieślnika. Użyty materiał musi być najwyższej jakości, a gęstość tkania powinna wynosić przynajmniej 600 000 węzłów na metr kwadratowy.Przede wszystkim jednak, ekskluzywny dywan jest zawsze ręcznie tkany i stoi za nim niewiarygodna liczba godzin pracy oraz najwyższego skupienia. Najlepsze dywany tkane są w studiach tkackich w znacznie bardziej uporządkowanych warunkach, niż te wytwarzane na przykład w obozowiskach koczowniczych czy w domach, gdzie również produkuje się dywany. Wszystkie używane narzędzia są najwyższej jakości, by wyeliminować ryzyko uszkodzenia dywanu podczas jego wytwarzania. Większość warsztatów, w których wytwarza się ekskluzywne dywany, znajduje się w Iranie (Persji), w miastach takich jak Tebriz, Kaszan, Isfahan, Nain i Kom, ale także w Turcji (Anatolii) w mieście Hereke, niedaleko Stambułu. Naturalnie, każdy region produkcji dywanu charakteryzuje specyficzny styl, który łatwo pozwala określić,skąd pochodzi dywan.

Wspólną cechą wszystkich ekskluzywnych dywanów jest wysoka gęstość tkania, często przekraczająca 600 tysięcy, a czasem nawet jeden milion węzłów na metr kwadratowy. Mówimy tu głównie o dywanach typu Isfahan, Kom, Tebriz, Nain, Kaszan i Hereke. Wiele z tych dywanów zawiera elementy jedwabiu, a czasem nawet złota i srebra, które stosowane są do podkreślenia pewnych detali wzoru. Najbardziej wyszukane i szczegółowe dywany tkane są wyłącznie z jedwabiu, co pozwala uzyskać najwyższy, niedościgniony poziom szczegółowości. W niektórych przypadkach, motywy dywanów obrazują legendy, bądź przywołują wydarzenia historyczne w niezwykle piękny i obrazowy sposób. Każdy, kto widział taki dywan, nie może wyjść z podziwu, jak możliwe jest stworzenie czegoś równie pięknego stosując technikę, która pochodzi tak dawnych czasów!

Niezwykle szczegółowy, ręcznie tkany jedwabny dywan figuralny Kom, sygnowany Mohammad Ghorashi.

Ten rodzaj dywanu, najlepiej w dużym rozmiarze, jest uważany za bardzo ekskluzywny i przez wieki był typowym elementem wystroju pałaców królewskich i zamków na całym świecie. Ręcznie tkane dywany położone w tych pięknych wnętrzach bez wątpienia potęgowały wrażenie elegancji i luksusu. Dziś dywany takie znaleźć można w wielu budynkach rządowych. Nie jest czymś niezwykłym, że na wyposażenie tych obiektów poświęca się równie wiele środków, jak na ich wybudowanie. Te olśniewające dywany, gdziekolwiek zostaną położone, przypominają nam, że są bezcennym skarbem i znakiem wyjątkowego dziedzictwa kulturowego, wartym zachowania dla przyszłych pokoleń. Wiele ekskluzywnych dywanów jest dziś eksponatami w muzeach, a liczne z nich trafiają do kolekcjonerów, osiągając bardzo wysokie ceny.Poza wysoką gęstością tkania, można wymienić wiele innych cech, które mają znaczenie przy klasyfikowaniu dywanu jako ekskluzywny. Jak wspomniano, dywany najbogatsze w szczegóły są całkowicie wykonane z jedwabiu. W dywanach, gdzie jedwab jest wykorzystywany jedynie dla podkreślenia niektórych detali, stosowana jest najlepsza wełna, pochodząca z karku owcy, która jest szczególnie natłuszczona, co czyni ją miękką i łatwą w obróbce. Do barwienia przędzy stosowane są wyłącznie naturalne barwniki, uzyskiwane z roślin i minerałów, dobierane ze szczególną pieczołowitością dla zapewnienia idealnej harmonii. Podczas tkania ekskluzywnego dywanu nic nie jest dziełem przypadku, a dokładność wykonania jest kluczowym aspektem całego procesu wytwarzania – niezbędnym dla osiągnięcia wymaganej jakości.Większość ekskluzywnych, ręcznie tkanych dywanów nosi podpis (sygnaturę), tkany na krótszym brzegu dywanu. Podpisom tym często towarzyszy np. flaga irańska. Zazwyczaj tkana jest również nazwa miasta, w którym dywan został wytworzony. Przykładami sygnowanych dywanów są: Habibian (Nain), Imani (Kom) i Enteshari (Isfahan).

Ręcznie tkany dywan Isfahan sygnowany Iran Isfahan Moshtaghian.

Dzisiaj możliwe jest znalezienie ekskluzywnych dywanów na rynku, choć trzeba zaznaczyć, że w przyszłości będzie to znacznie trudniejsze. Głównym powodem jest to, że utalentowani tkacze powoli przestają pracować zawodowo ze względu na wiek, a w ich miejsce nie pojawiają się następcy. Młode pokolenie poszukuje pracy w innych zawodach i coraz rzadziej dzieci idą w ślady rodziców, co sprawia, że tkacka tradycja powoli wymiera. Dywany ekskluzywne stanowią też poważną inwestycję w materiały i robociznę dla warsztatów tkackich, które coraz częściej ukierunkowują się na produkcję dywanów użytkowych, które zawierają mniej szczegółów, przez co tka się je szybciej i generują wyższe dochody. Jeśli wiec zobaczysz piękny, ręcznie tkany, sygnowany dywan ekskluzywny, który Ci się podoba – kup go, bo jutro może być już za późno!Przykłady sygnowanych dywanów:

Polub i udostępnij:

Ta strona została nagrodzona za wartościową treść: