Dywany nomadzkie

Dawni nomadzi na osiołkach i wielbłądach.

W krajach Orientu wciąż żyją miliony nomadów, dla których hodowla owiec jest głównym źródłem dochodu. Obozy z czarnymi namiotami z koziej sierści, wielkie stada owiec i kóz oraz pasterze na osłach i koniach są tam fascynującymi elementami krajobrazu.Niemniej, kultura koczownicza powoli zanika, w miarę jak nomadzi przyjmują osiadły tryb życia. Jednym z powodów jest to, że znajdują oni tereny na których warunki są tak dobre, że mogą zamieszkać tam dłużej i nie odczuwają potrzeby dalszych podróży, stopniowo stając się “osiadłymi koczownikami”. Dziś większość nomadów przemieszcza się przy pomocy motocykla lub jeepa, co kłóci się z typowymobrazem koczownika podróżującego na wielbłądzie.

Dzisiejsi nomadzi wyprowadzają owce znacznie bliżej miast.

W dawnych czasach istniało swoiste współzawodnictwo pomiędzy sąsiadującymi namiotami nomadów. Kobiety, tkając dywany czerpały inspirację z otoczenia i starały się utkać dywan piękniejszy, niż ten utkany przez sąsiadkę. Obraz życia nomadów uległ jednak zmianie, a motywy dywanów nie są już tak artystyczne, jak dawniej. Dlatego stary dywan nomadzki może być dobrą inwestycją i jest warty zachowania dla przyszłych pokoleń. Dywany, kilimy i torby są ważnymi elementami codziennego życia nomadów. Hodowana przez nich trzoda dostarcza materiału do tkania. Produkcja dywanu jest wykonywana przy pomocy ręcznego, poziomego warsztatu tkackiego, a wzory, inspirowane życiem koczowniczym, są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Tkacze nie używają szablonów i gotowych wzorów, lecz tkają wyłącznie z pamięci.

Hodowla owiec jest głównym źródłem dochodów nomadów.

Dywan wykonany przez Kaszkajów - nomadów z Iranu.

Nawet obecnie, gdy nomadzi prowadzą osiadły tryb życia przez większą część roku, tkanie dywanów odbywa się w ten sam sposób, co dawniej. Dywany, które nie są potrzebne rodzinie, sprzedawane są na pobliskich bazarach pod nazwą plemienia, które je wykonało. W okolicach miasta Sziraz żyje największa społeczność nomadzka w Iranie, Kaszkajowie. Na zachód od Isfahan żyją nomadzi Baktjar, na północ od nich - Lori. Na obszarze granicznym pomiędzy Iranem, Pakistanem i Afganistanem żyją Beludżowie.Wygląd dywanów nomadzkich jest bardzo zróżnicowany. Od dywanów z bardzo prostymi, naiwnymi wzorami, jak na przykład dywany Gabbeh, do dywanów z prawdziwie wymyślnymi wzorami, a nawet motywami figuralnymi.

Nomadzkie namioty na tle historycznego miasta, Pasargadów.
Nomadzkie kobiety w pięknych strojach.
Nomadzi dziś - czy stali się atrakcją turystyczną?
Sztuka nomadzka we wnętrzu w naszej części świata - dywan Kaszkaj.
Gabbeh, nomadzkie dzieło sztuki z Persji, pasuje do każdego wnętrza.
Dywany nomadzkie pasują doskonale do współczesnych, nowoczesnych wnętrz.
Wielbłąd, prawdziwy przyjaciel.
Nomadzi podróżujący na osiołkach - zanikający widok?
Dwóch nomadów podczas zasłużonego odpoczynku w górach.

Polub i udostępnij:

Ta strona została nagrodzona za wartościową treść: