Dywany rzemieślnicze

Wytwarzanie dywanu rzemieślniczego na warsztacie tkackim na wzór oryginału w muzeum dywanów w Teheranie. W tle kopia słynnego dywanu Pazyryk.

W wielu miastach Orientu, szczególnie w Iranie i Anatolii, znajdują się warsztaty różnej wielkości, w których wytwarza się dywany. Przykładami takich miast są Tebriz, Keszan, Isfahan, Nain czy Hereke. Tkanie odbywa się tutaj w sposób bardziej uporządkowany, niż w obozowiskach nomadów czy w domach. Warsztat jest miejscem, w którym zatrudnia się tkaczy, wyposażonym w profesjonalne, wytrzymałe warsztaty tkackie, co pozwala wytwarzać duże dywany. Nad dywanem pracuje zazwyczaj kilku tkaczy jednocześnie, a przędza i narzędzia dostarczana są przez właściciela warsztatu. Wykonując swoją pracę, tkacze podążają za wzorem narysowanym na papierze milimetrowym. Proces tkania podlega ciągłej, ścisłej kontroli, a niedociągnięcia, które mogłyby wystąpić w dywanie nomadzkim czy ludowym - nie są tu akceptowane.

Jedwabny dywan Kom z gęstością tkania 1 000 000 węzłów na metr kwadratowy.

Ekskluzywny dywan Isfahan umieszczony w biurze, 1 milion węzłów metr kw. i około 4,5 miliona węzłów na dywan.
Dywan Tebriz przez wiele lat był niemalże oczywistym elementem dekoracji europejskich salonów.
Olśniewający dywan, Nain 6La, pasuje prawie do każdego wnętrza. Milion węzłów na metr kwadratowy oznacza około 6,5 miliona węzłów w tym dywanie.

Polub i udostępnij:

Ta strona została nagrodzona za wartościową treść: