Dywany indyjskie

Indie - znaczący producent ręcznie tkanych dywanów.

Sztuka wytwarzania dywanów dotarła do Indii prawdopodobnie za sprawą Wielkiego Mogoła Akbara (1556-1605), który sprowadził perskich tkaczy i wykwalifikowanych projektantów wzorów, którzy wytwarzali dywany na potrzeby jego pałacu.W XVI, XVII i XVIII wieku tkano w Indiach wiele doskonałych dywanów z najwyższej klasy wełny owczej, z perskimi wzorami. Jakość dywanów uległa obniżeniu w XIX wieku, aż do połowy XX wieku, za wyjątkiem niewielkich produkcji w miastach Srinagar, Amritsar i Agra. Po odzyskaniu przez Indie niepodległości w roku 1947, komercyjne wytwórstwo dywanów zaczęło się odradzać. Mimo tego, że większość tkaczy przeniosła się do Pakistanu, udało się wykształcić wielu młodych, utalentowanych rzemieślników.

Przykłady dywanów indyjskich:

Indie są obecnie znacznym eksporterem tanich, ręcznie tkanych dywanów różnej jakości, głównie z perskimi i chińskimi wzorami.

Słynny Tadź Mahal.
Indyjska plantacja herbaty.
Pałac w Hyderabadzie.

Aby określić miejsce pochodzenia indyjskich dywanów, dodaje się im przedrostki: Indo Mir, Pakistan-Buchara i indyjski Gabbeh, które znacznie różnią się od perskich dywanów Gabbeh. Inne dywany indyjskie sprzedawane są pod nazwami Amritsar, Badohi, Dźajpur (Jaipur), Kaszmir, Mirsapur and Srinagar.

Sztuka wytwarzania dywanów

Odwiedziliśmy jednego z naszych indyjskich dostawców, by przyjrzeć się z bliska wszystkim etapom tworzenia dywanów. Efektem tej wyprawy jest film, na którym pokazujemy wszystko, co kryje się za produkcją dywanu: technologię, miejsca oraz ludzi, którzy za nią stoją. Kliknij na obrazek obok, by odtworzyć film (wersja angielska).

Przykłady dywanów indyjskich z europejskimi wzorami:

Nowoczesny dywan indyjski.

Polub i udostępnij:

Ta strona została nagrodzona za wartościową treść: