Dywany tureckie (anatolijskie)

Wybrane ośrodki produkcji dywanów w Turcji.

Dywany tureckie nazywane są czasem dywanami anatolijskimi. Najstarsze znane dywany tureckie pochodzą z XIII wieku, z miasta Konya, które przez długi czas było centrum tureckiego przemysłu dywanowego. Dywany, które wytwarzano w Turcji w XVI i XVII wieku są całkowicie porównywalne z dywanami perskimi. Tureckie dywany pozostają pod wielkim wpływem Greków, którzy swego czasu zdominowali wytwarzanie dywanów. Dywany tureckie są zazwyczaj grubsze, zawierają wełnę, bawełnę i jedwab i są zawsze wiązane węzłem tureckim, zwanym również węzłem Giordi lub turkbaff. Wzory nawiązują często do nisz modlitewnych ze wzorami geometrycznymi. Zwierzęta i ludzie nie są przedstawiani na dywanach, ponieważ Koran tego zabrania.

Kapadocja w centralnej Turcji.
Błękitny Meczet w Stambule, Turcja.
Wodospad w Manawgat, niedaleko Alanii.

Popularne dziś dywany produkowane są obecnie na małą skalę w Ankarze i okolicy miasta Konya i noszą miano dywanów Dżerewan-, Kayseri-, Mekri-, Hereke-, Ghiordi-, Kula-, Uszak-, Yahyali- i Yagcibedir.

Przykłady dywanów tureckich:

Anatolia (od tureckiego Anadolu; greckiego Anatol lub Anatoli, "wschód słońca" lub "wschód", czyli Orient, bądź od tureckiego "ana", co znaczy "matka" i "dolu", czyli "pełny") jest inną nazwą Azji Mniejszej, półwyspu w południowo-zachodniej Azji, który stanowi większą część terytorium Turcji. Dominują na nim góry. Najważniejszym miastem dzisiejszej Anatolii jest Ankara, która leży na środku półwyspu.

Polub i udostępnij:

Ta strona została nagrodzona za wartościową treść: