Dywany pakistańskie

Ważne ośrodki produkcji dywanów w Pakistanie.

Produkcja dywanów w Pakistanie rozpoczęła się w podobnych warunkach, jak w Indiach, a gdy kraj odłączył się od Indii, większość tkaczy wyznania muzułmańskiego przeniosła się na stronę pakistańską. Wielu z nich znalazła zatrudnienie w Lahaur i Karaczi, a w tym samym czasie rząd zaczął wspierać import wysokiej jakości przędzy. W Pakistanie dywany wytwarza się dziś z australijskiej wełny, co powoduje, że dywany te są podobne do dywanów jedwabnych. Dywany te, o wysokiej gęstości tkania, zapewniają wysoką trwałość przy znacznie niższej cenie niż ich perskie odpowiedniki.Dywany pakistańskie są dziś produkowane masowo (w Lahaur, Karaczi i Rawalpindi) i dzielą się na dywany Mori oraz Pers, przy czym 90% dywanów Mori ma wzory bucharskie i inne turkmeńskie motywy. Dywany Ziegler, wytwarzane w Pakistanie, mają wzory będące kopiami dawnych, tradycyjnych dywanów z prowincji Arak w Persji. Wytwarza się tu również dywany inspirowane dywanami kaukaskimi, które sprzedaje się pod nazwą "Kazak Fine".
→ Przeczytaj więcej na temat reprodukcji - tutaj! Przykłady ręcznie tkanych dywanów z Pakistanu:

Dywany pakistańskie wytwarzane są z wełny (często importowanej), która ma zróżnicowaną jakość, a wątek i osnowa wykonane są z bawełny. Dywany Mori tkane są na pojedynczej osnowie, podczas gdy inne tkane są na osnowie podwójnej. Dominującym kolorem jest czerwień, choć pojawiają się też inne barwy, a dywany są poddawane nabłyszczaniu.

Budynek w Bahawalpur.
Meczet Badszahi w Lahaur.
Muzeum w Lahur, Pakistan.

Dywany pakistańskie sprzedawane są pod wieloma różnymi nawami, jak na przykład Bahawalpuri, Hyderabad, Karaczi, Multan, Peszawar i Quetta.

Motyw Dżaldar z Pakistanu.

Polub i udostępnij:

Ta strona została nagrodzona za wartościową treść: