Barwniki roślinne i naturalne

Naturalna przędza czeka na barwienie.

Barwienie przędzy jest prawdziwą sztuką. Sposobów barwienia jest wiele i jest to bardzo ważny etap wstępnej obróbki przędzy. Niektóre metody pozwalają zabarwić przędzę w ciągu jednego dnia, podczas gdy inne sposoby barwienia wymagają nawet czterech dni. Dawniej, barwienie barwnikiem indygo zajmowało nawet dwa tygodnie. Z całą pewnością można stwierdzić, że najlepsze są barwniki naturalne, gdyż nadają przędzy naturalny i niezrównany połysk.

Stosowane do wytwarzania barwników: rezeda, orzech włoski, rabarbar, granat.

Następujące kolory można uzyskać z barwników wytworzonych ze składników pozyskanych z roślin lub zwierząt: - NIEBIESKI z barwnika indygo uzyskanego z indygowca, rośliny strączkowej z rodziny bobowatych.- CZERWONY z korzenia marzany barwierskiej lub z owadów: czerwców lub mszycy koszenili. - ŻÓŁTY z szafranu, rezedy, liści winorośli lub granatów.- ZIELONY z indygowca zmieszanego z liściem winorośli, skórek owocu granatu lub poprzez mieszanie barwnika niebieskiego z żółtym.- BRĄZOWY z łupin orzecha włoskiego lub kory dębu.- POMARAŃCZOWY z henny, barwnika produkowanego z pędów lawsonii bezbronnej, w połączeniu z korzeniem marzany barwierskiej.- BEŻOWY z łupin orzecha włoskiego, skórki owocu granatu.- CZARNY z barwnika indygo i henny.Kolor czarny, biały i szary uzyskuje się również wykorzystując naturalne zabarwienie wełny.

Po kilkukrotnym zanurzeniu w wannie farbiarskiej, przędza przenoszona jest do suszenia.

Poza wymienionymi wyżej, do produkcji barwników wykorzystywane są również inne rośliny:- BREZYLKA CIERNISTA, drzewo rosnące głównie w Brazylii, celem uzyskania kolorów czerwonego, purpurowego i czarnego. - AREKA KATECHU, drzewo rosnące w Indiach i Afryce Wschodniej, barwnik brązowy.- RABARBAR, roślina o długich łodygach i dużych liściach. Używana do uzyskania kolorów żółtego i miedzianego.- STRĄCZYN ŻÓŁTY, amerykańskie drzewo, zgodnie z nazwą, dające barwnik żółty.

Polub i udostępnij:

Ta strona została nagrodzona za wartościową treść: