Wycena dywanu

Dlaczego cena jednego ręcznie tkanego dywanu orientalnego wynosi 150 euro, podczas gdy inny, podobny dywan kosztuje 1500 euro lub więcej? Jest wiele powodów, dla których ceny dywanów się różnią. Na cenę wpływa szereg czynników, które są objaśnione poniżej. Zasadniczo, cena danego dywanu zależy od jego jakości i poziomu artystycznego oraz rzemiosła, jaki reprezentuje.

RozmiarUtkanie większego dywanu wymaga większego nakładu pracy, co powoduje, że większe dywany są droższe. Kolory Znacznie ma, na ile udało się dobrać kolory oraz jakiego rodzaju barwniki zostały zastosowane. Kolory naturalne harmonizują się znacznie lepiej, dlatego dywany barwione barwnikami roślinnymi i mineralnymi są droższe. Styl i miejsce pochodzeniaMiędzy, na przykład, dywanami perskimi i indyjskimi występuje znaczna różnica jakości materiału i poziomu rzemiosła. Warunki tkania różnią się istotnie w przypadku dywanów tkanych w warsztatach rzemieślniczych w porównaniu z dywanami tkanymi przez nomadów. Wzory i ich ułożenieTo, czy dywan ma jeden, powtarzalny wzór, czy mniej, mniejszych wzorów, ma również wpływ na cenę. Dywan z bardziej szczegółowym wzorem, którego utkanie zajmuje znacznie więcej czasu, będzie miał wyższą cenę. Materiały Materiały użyte przy tkaniu dywanu i ich jakość mają wielkie znaczenie dla wyceny dywanu. Dywany jedwabne są droższe od dywanów wełnianych. Materiał użyty w osnowie ma również wpływ na cenę.Technika tkaniaDywan tkany maszynowo wytwarza się znacznie szybciej niż dywan tkany ręcznie, stąd ceny dywanów tkanych maszynowo są znacznie niższe. WęzłyIstotne znaczenie ma gęstość tkania (liczba węzłów na metr kwadratowy dywanu). Dywany o wysokiej gęstości tkania są droższe, gdyż ich wytworzenie jest znacznie bardziej pracochłonne. Wiek Stary dywan (antyk) często może mieć wyższą cenę, ale to nie wiek decyduje o jego wartości, ale na ile nabrał on pięknej patyny. Niektóre stare dywany mają urok, którego nie będzie miał żaden nowy dywan. StanDywan w dobrym stanie, bez uszkodzeń, będzie oczywiście znacznie droższy niż wytarty, zużyty dywan z wyblakłymi kolorami. Porównanie starych i nowych dywanów może być zniekształcone tym, że z dywanów dawnej produkcji dostępne są tylko najlepsze dywany, które warte były przechowywania.

Wrażenie artystyczne

Dywany Isfahan w cenie około 2400 Euro i 1400 Euro. Dwa dywany tego samego pochodzenia, o identycznej jakości technicznej, lecz dywan z lewej strony jest droższy - tu o cenie decyduje wrażenie artystyczne.

Dwa dywany wykonane w tej samej miejscowości przez ten sam zespół rzemieślników mogą znacznie różnić się ceną. Dlaczego? Mimo tej samej liczby węzłów, identycznego materiału i rozmiarów, jeden jest znacznie droższy... Jednym z powodów może być zastosowana w dywanie kombinacja wzorów i barw. Istotnym powodem może być również to, na ile przy tworzeniu projektu wzoru użyto "grubej kreski", przez co pominięto wiele ważnych szczegółów. Bardziej szczegółowy wzór przy tej samej gęstości tkania da znacznie piękniejszy dywan!

Porównywanie

Należy porównywać wyłącznie ceny dywanów tego samego stylu. Na zdjęciu dywany Tebriz i Isfahan. Porównywanie ich cen jest bezzasadne.

Kiedy porównujemy ręcznie tkane dywany orientalne, ważne jest porównywać dywany tego samego stylu (pochodzenia), co oznacza, że należy porównywać dywan Tebriz z innym dywanem Tebriz, a nie na przykład Isfahan.Dywany mogą się różnić między innymi techniką tkacką, gęstością tkania i użytymi materiałami. Nie można porównywać dywanów rzemieślniczych z dywanami nomadzkimi, gdyż odmienne warunki tkania dywanów skutkują różnymi cenami.

Polub i udostępnij:

Ta strona została nagrodzona za wartościową treść: