Wskazówki - Zanim kupisz dywan

Dobrze położony dywan może całkowicie odmienić wygląd pokoju i nadać nowy wymiar jego umeblowaniu.

Kilka orientalnych dywanów może, za rozsądną cenę, stworzyć miłą atmosferę w Twoim domu. Niezależnie od pochodzenia dywanu, czy został on wykonany w warsztacie, przez artystów ludowych czy nomadów, wprowadza on do wnętrza element zgoła inny, niż typowa dekoracja w zachodnim stylu. Zakup dywanu powinien być przemyślany. Należy zastanowić się, czy dywan ma zostać położony pod stołem jadalnym, czy na środku eleganckiego salonu. Jakie będzie jego otoczenie, z czym będą się dobrze komponować meble, tapety, zasłony. Jaki jest odpowiedni rozmiar dywanu i ile będzie on kosztował?

Warto wiedzieć:

  • Dywan położony pod stołem jadalnym będzie musiał wytrzymać ścieranie przez przesuwane krzesła i stół. Włosie i wzór musi być w jakiejś części odporne na zaplamienia (ewentualną plamę znacznie łatwiej jest zamaskować w dywanie wzorzystym). Musi być dostatecznie duży, by krzesła podczas ich używania nie ścierały brzegów dywanu.
  • Dywan z centralnym medalionem zazwyczaj wymusza symetryczne ustawienie mebli, podczas gdy dywan bez medalionu daje więcej swobody i możliwości.
  • Dywan wystawiony na znaczne ścieranie powinien być gruby i ciężki, by pozostawał na swoim miejscu.
  • Na dywanie położonym z dala od innych mebli, po którym rzadko się chodzi, korzystnie może wyglądać wzór, który przyciąga uwagę - jak piękna biżuteria.
Bardzo ważne jest, aby dywan pasował do wnętrza. Właśnie dlatego każdy klient CarpetVista ma prawo zwrócić zakupiony dywan.

  • Piękna podłoga uwydatnia dywan. Jest to jeden z powodów, dla którego dywan nie powinien pokrywać całej podłogi.
  • Zbyt mały dywan w dużym pomieszczeniu może sprawiać wrażenie "ubogiego". Nie śpiesz się przy dokonywaniu wyboru i spróbuj sobie wyobrazić, jak będzie on wyglądał po położeniu na miejsce. Zdjęcie pokoju, w którym dywan został położony może być wielką pomocą przy szukaniu dywanu posiadającego odpowiednie kolory, pasujące do podłogi i pozostałego umeblowania. Gdy dywan już został dostarczony, warto pamiętać:Kładąc dywan na podłodze po raz pierwszy, najlepiej ułożyć go w kierunku zgodnym z kierunkiem ułożenia włosia od źródła światła lub okna. Wtedy kolory będą wyglądać lepiej - zazwyczaj występuje wielka różnica w stosunku do dywanu położonego w odwrotnym kierunku. Możesz to sprawdzić, jeśli masz już ręcznie tkany dywan w domu! Na zdjęciach poniżej pokazujemy przykłady różnic w wyglądzie dywanu.
Dywan widziany z góry.
Pod włos.
Zgodnie z kierunkiem włosia.
Nowy dywan do łazienki?
Dywan w nowoczesnym domu?
Ożywione wnętrze biura?

Polub i udostępnij:

Ta strona została nagrodzona za wartościową treść: