Motywy

Opisane niżej wzory należą do najczęściej występujących motywów, zazwyczaj stosowanych w dywanach ze wzorem powtarzalnym, pokrywającym całą powierzchnię dywanu.

HeratiNazwa tego motywu pochodzi od miasta Herat w północno-zachodnim Afganistanie. Jest to typowy wzór ręcznie tkanych irańskich dywanów. Składa się z kwiatu umieszczonego w rombie, otoczonego czterema liśćmi akantu, które, ze względu na podobieństwo, są czasem nazywane rybami. Stosowany we wzorach powtarzalnych, na całej powierzchni dywanu.

BotehWzór ten, zwany też Mir-e buteh, jest dodatkiem do Herati, najpopularniejszego motywu w dywanach orientalnych. Jest to powtarzalny motyw w kształcie gruszki, ze strzałką skierowaną do góry. Wzór ten jest rozumiany przez jednych jako płomień, istnieją też inne interpretacje: liść, krzak, sosna. Przypomina również odcisk dłoni.

Szach AbbasMotyw centralny, stosowany w dywanach orientalnych, zawierający arabeski i palmety oraz motywy lotosu, występujący w eleganckich dywanach o wysokiej gęstości tkania. Wzór ten został stworzony za rządów szacha Abbasa I i jest typowy dla dywanów Kaszan, Isfahan, Meszhed i Nain oraz w dywanach naśladujących styl perski, pochodzących z Indii, Chin i Pakistanu.

GölWzór Göl zawiera motyw w kształcie słonia. Często jest ośmiokątny i w różnych kształtach stosuje się go jako wzór powtarzalny w dywanach oraz, wśród Turkmenów wytwarzających dywany, jako znak heraldyczny. Motyw ten jest typowy dla dywanów typu Afgan. Nie należy go mylić z motywem Gül.

GülGül (od preskiego słowa gol, "róża") jest nazwą roślinnego motywu stosowanego w dywanach orientalnych, jak np. gül-i-henna (co odnosi się do rośliny Henny) czy gül-i-frank (francuska róża), który jest wzorem z francuskimi akcentami, często przestawiający pięć kwiatów. Nie należy go mylić z motywem Göl.

DyrnakJest to turecki motyw pojawiający się na dywanach tkanych przez tureckich Jomudów, który składa się z powiększonych motywów göl. Jest uważany za bardzo stary motyw i występuje zarówno w wersjach uproszczonych, jak i w bardziej skomplikowanych odmianach.

Polub i udostępnij:

Ta strona została nagrodzona za wartościową treść: