Dywany - od D do F

Dagestan (dywany), ręcznie tkane, zdobione wzorami geometrycznymi dywany z Dagestanu. Starsze dywany dagestańskie (sprzed 1925 roku) były tkane w całości z wełny i barwione naturalnymi barwnikami. Były one często używane jako dywany modlitewne. Nowsze dywany mają osnowę i wątek wykonane z bawełny, a wśród stosowanych kolorów dominują barwniki syntetyczne. Te, tak zwane dywany Kolchos, są mocno prane, co nadaje im szary odcień barw. Współcześnie tkane dywany są często nazywaneMicrach, Achty lub Derbent. Demirdżi (dywany), ręcznie tkane tureckie dywany z wzorami Giordi i Kula. Derbent (dywany), ręcznie tkane, zdobione wzorami geometrycznymi dywany wytwarzane w mieście Derbent w Dagestanie w północno-wschodnim Kaukazie i jego okolicach. Dywany wytwarzane przed rokiem 1925 odróżnia od późniejszych dłuższe włosie, mniej kolorów oraz luźniejsze i bardziej grube tkanie. Dergezin (dywany), ręcznie tkane dywany z regionu Hamadan w Iranie.

Dorri, również nazywane Dhurrie/Durri. Tą nazwą określamy indyjski kilim całkowicie wykonany z bawełny. Wielką popularność zdobywa współczesna produkcja kilimów Dorri, niezwykle trwałych, o delikatnych barwach. Doruksz (dywany) (od nazwy miejscowości Doruksz w Iranie), ręcznie tkany dywan perski, zob. dywany Chorasan. Dosar, inne określenie Dozar. Dozar, nazwa określająca rozmiar ręcznie tkanych dywanów; od 200x120 cm do 210x140 cm.→ Przeczytaj więcej na temat rozmiarów dywanów tutaj! Drzewo Życia, szczegółowy wzór z buddyjskimi i muzułmańskimi symbolami, które mają również korzenie w europejskiej i nordyckiej mitologii. Często występuje na dywanach modlitewnych. Durri, inna nazwa dla Dorri. Durrie (dywany), inna nazwa dywanów Dorri.Dywany maszynowej produkcji, inne określenie dywanów tkanych maszynowo.Dywany tkane maszynowo, określenie dywanów wytwarzanych mechanicznie, w przeciwieństwie do dywanów tkanych ręcznie, których wykonanie zajmuje znacznie więcej czasu.Dżabrajil (dywany), ręcznie tkane dywany z regionu Karabach we wschodnim Kaukazie. Dżoszagan (dywany), dywany Dżoszegan, ręcznie tkane dywany z miasta Dżoszagan w centralnym Iranie. Typowym wzorem stosowanym w tych dywanach jest medalion z motywami rombu, a także motywy mina khani, gül w hennie oraz wierzba płacząca. Kolory tła to niebieski, beżowy lub czerwony, a współcześnie wytwarzane dywany Dżoszagan są znane z dobrej jakości rzemiosła.

Egipskie dywany, dzielone często na kategorie: Mamluk, Kair oraz na dywany wytwarzane współcześnie. → Przeczytaj więcej na temat dywanów egipskich tutaj!

Ekbatana (dywany), grube i szorstkie dywany ręcznie tkane pochodzące z regioniu Hamadan w Iranie. Ekskluzywne dywany, dywany z wyjątkowymi, szczegółowymi wzorami, ręcznie tkane w warsztatach przez doświadczonych, profesjonalnych tkaczy. → Przeczytaj więcej na temat dywanów ekskluzywnych tutaj!Eluru (dywany), dywany ręcznie tkane, pochodzące z Eluru w Indiach. Elwend (dywany), ręcznie tkane dywany pochodzące z regionu Hamadan, Iran. Emogli, inna nazwa Amogli.

Enessi, inna nazwa dla engsi. Engsi, enessi / ensi, turkmeńska ręcznie tkana zasłona do namiotów. Najczęściej spotykanymi wzorami są Hatchlu, a starsze zasłony są często w rozmiarze zaronim (ok. 150x100 cm). Współcześnie zasłony te są masowo produkowane. Endżilas (dywany), dywany Endżilas, Indżilas, Indżelas, ręcznie tkane dywany z miasta Endżilas, niedaleko Hamadan w Iranie. W środkowej części tych dywanów zawsze występuje roślinny motyw Herati, czasem z medalionem, a dominującymi kolorami są czerwony i niebieski. Najczęstszym rozmiarem jest dozar (ok. 210×125 cm).Ensi, inna nazwa dla engsi.

Ersari (dywany), ręcznie tkane dywany wytwarzane w północnym Afganistanie. Dywany Ersari są odmianą dawnych dywanów Afghan, nazwaną od nazwy turkmeńskiego plemienia żyjącego na północy Afganistanu. Dywany te są przeważnie rdzawoczerwone, z ośmiokątami i z cieńszymi obramowaniami w przypadku młodszych dywanów. W niektórych z tych dywanów, tkanych w latach osiemdziesiątych, można dostrzec wpływ wojny, w motywach czołgów, karabinów maszynowych i śmigłowców. Na dzisiejsze dywany Afgan składa się głównie produkcja nomadzka, ale występuje również komercyjna produkcja masowa.Erywań (dywany), dywany ręcznie tkane w mieścieErywańw Armenii.Czasami stosowana jest nazwa Erewań, ale jest ona nieprawidłowa; swego czasu została spopularyzowana przez dowcipy o "Radiu Erewań", popularne za czasów Związku Radzieckiego.Esfahan (dywany), inna nazwa dywanów Isfahan. → Przeczytaj więcej o dywanach Isfahan tutaj! Eskisehir (dywany), ręcznie tkane dywany wytwarzane w Eskişehir, na zachód od Ankary (Turcja).→ Przeczytaj więcej na temat dywanów tureckich tutaj!

Fachrało (dywany), ręcznie tkane dywany z regionu Kaukazu, zob. dywany Kazak. Farahan (dywany), inna nazwa dywanów Ferahan. Fars (dywany), ręcznie tkane dywany z prowincjiFars w południowo-zachodnim Iranie, Dywany tkane zarówno przez nomadów jak i ludność osiadłą na obszarze otaczającym miasto Sziraz, od Zatoki Perskiej na południu, do miasta Abadeh na północy. Dywany pochodzące od nomadów Kaszkaj są bardzo wysokiej jakości i stały się wzorem dla wytwórców dywanów w tym regionie. Dłuższe brzegi dywanów Fars (Shiraz) są często wykonywane z zastosowaniem dwóch kolorów nici osnowy, zazwyczaj z wełny. Fars należy do tej samej kategorii dywanów, co Kaszkaj, Sziraz, Kamse, Gabbeh (Gabbe), Neyriz i Abadeh.

Farsi baff, inna nazwa węzła perskiego (zwanego również węzłem asymetrycznym, węzłem typu Senneh).→ Przeczytaj więcej o węzłach tutaj! Ferahan (dywany), dywany Feraghan, Farahan. Ręcznie tkane dywany z rejonu Ferahan w zachodnim Iranie. Dywany są tkane z zastosowaniem węzła perskiego na osnowie z bawełny, z dominującymi kolorami czerwonym i niebieskim. Często występuje wzór Herati, z lub bez medalionu. Starsze dywany Ferahan (sprzed 1925) są zazwyczaj bardzo dobrej jakości, młodsze maja znacznie prostsze wzory i przypominają dywany Mahal i Arak i są grubiej tkane. Ferdows (dywany), ręcznie tkane dywany z regionu Chorasan w Iranie.

Figuralne dywany, dywany w których przewodnim motywem są ludzielub zwierzęta. → Przeczytaj więcej o motywach figuralnych tutaj!

Flokati (dywany), z greckiego floka´ti, greckie, ręcznie tkane dywany pasterskie z długim włosiem wykonywane z wełny owczej. Dywany te uzyskują swój charakterystyczny, filcowy wygląd przez pranie w strumieniach górskich, trzepanie i suszenie na słońcu.Flossa (dywany), przypominają dywany rya, lecz mają krótsze włosie i mniej interesujące wzory.

Polub i udostępnij:

Ta strona została nagrodzona za wartościową treść: