Dywany - od G do I

Gabbeh (dywany), dywany Gabbe, ręcznie tkane dywany nomadzkie z prowincji Fars w południowym Iranie. → Przeczytaj więcej na temat dywanów Gabbeh tutaj! Gandża (dywany), Dywany Gendże, ręcznie tkane dywany z miasta Gandża w Kaukazie (Azerbejdżan). Geometryczne wzory tych dywanów są spokrewnione z tymi, które można spotkać w dywanach Karabach i Kazak. Garagan (dywany), Gharaghan, ręcznie tkane, mocne dywany w ciemnych kolorach z regionu Kurdystan w Iranie.Gendże (dywany), inne określenie dywanów Gandża. Georawan (dywany), ręcznie tkane dywany z miejscowości Georawan niedaleko Heriz w Iranie. Gerus (dywany), ręcznie tkane dywany z regionu Gerus w Iranie.

Giasabad, miasto leżące w pobliżu Kom w Iranie, blisko prowincji Saruk, w którym produkuje się dywany z niezwykle błyszczącą, moherową wełną, podobne do dywanów Farahan. Giordi węzeł, węzeł Ghiordes, inne określenie węzła tureckiego, symetrycznego. Nazwa pochodzi od miasta Ghiordes (Gördes) w Turcji.→ Przeczytaj więcej o rodzajach węzłów stosowanych w dywanach tutaj!Golden Afghan (dywany), dywany Złoty Afgan, określenie dywanów Afgan, których czerwony kolor został rozjaśniony dla uzyskania żółtobrązowego odcienia, jak również dywanów tkanych z użyciem przędzy barwionej na złoto.→ Przeczytaj więcej o dywanach Afgan tutaj!

Golpajegan (dywany), Golpayegan, ręcznie tkane dywany wytwarzane w zachodniej części środkowej Persji w okolicy Saruk. Dywany są tkane w wielu różnych wzorach, często z centralnym medalionem i wyraźnie odcinającym się obramowaniem. Dywany te są bardzo trwałe, a wzory jednoznacznie odnoszą się do okresu brytyjskiej potęgi kolonialnej w XIX wieku. Goltuk (dywany), dywany Koltuk, Qoltug, ręcznie tkane dywany pochodzące z okolic miasta Zandżan w północno-zachodnim Iranie. Nazwa dywanów pochodzi od nazwy kurdyjskiego plemienia. Od dywanów Zandżan odróżnia je podwójny wątek, zwarta struktura i bardzo wysoka jakość. Wzór zazwyczaj składa się z sześciokąta otoczonego stylizowanymi motywami roślinnymi w kolorach beżu, czerwieni i brązu.Gordes (dywany),dywany Giordi, Ghiordes, Gördes, tkane w mieścieGordesw zachodniej Turcji. Dywany te produkowane są często w rozmiarze dozar lub mniejszym, z motywami niszy modlitewnej; dywany większe maja medaliony. Dywany Gordes przed rokiem 1880 miały zauważalnie wyższą jakość techniczną i poziom artystyczny, niż późniejsze produkcje.→ Przeczytaj więcej na temat dywanów tureckich tutaj!Guerati (wzór), prosty, stylizowany motyw roślinny, pokrywający całą środkową cześć dywanu. Często spotykany w dywanach Beszir.→ Przeczytaj więcej o wzorach tutaj! Gudżar-Chan (dywany), ręcznie tkane dywany pochodzące z małej miejscowości położonej na południowy wschód od Rawalpindi w Pakistanie.

Gül, (/manufacturing/design/pattern)

Hamadan (dywany), ręcznie tkane dywany pochodzące z licznych wiosek leżących wokół miasta Hamadan w północno-zachodnim Iranie. → Przeczytaj więcej na temat dywanów Hamadan tutaj! Hamedan (dywany), inna nazwa dywanów Hamadan. Herat-Beludż (dywany), zob. Beludż, ręcznie tkane dywany z regionów granicznych między Pakistanem a Afganistanem. Herati (wzór), motyw nazwany od nazwy miasta Herat w Afganistanie. → Przeczytaj więcej na temat wzorów (motywów) stosowanych w dywanach tutaj!

Holbein (dywany), ręcznie tkane dywany wytwarzane w okolicach Bergamy, Turcja. Jest to dawny typ dywanu nazwany od nazwiska malarza Holbeina. Hosseinabad (dywany), dywany Huseinabad, ręcznie tkane dywany z wioski Hosseinabad w północno-zachodniej Persji. Grube i szorstkie dywany, tkane węzłem tureckim. Wzory, zawierające motywy Herati, inspirowane są dawnymi dywanami Ferahan. Hotan (dywany), ręcznie tkane dywany z Turkiestanu Wschodniego. Hyderabad (dywany), ręcznie tkane dywanu z miasta Hyderabad, na północny wschód od Karaczi w Pakistanie. Ilan (wzór), wzory przypominających obłoki, gdzie stylizowany większy motyw otoczony jest mniejszymi motywami pokrywającymi pozostałą cześć dywanu.

Indyjskie dywany, ręcznie tkane dywany pochodzące z Indii.→ Przeczytaj więcej o dywanach indyjskich tutaj!

Indżelas (dywany), inne określeniedywanówEndżilas.Irańskie dywany,inna nazwa dywanów perskich.→ Przeczytaj więcej o dywanach irańskich tutaj!

Isfahan (dywany), dywany Esfahan, ekskluzywne, ręcznie tkane dywany z miasta Isfahan w środkowym Iranie. → Przeczytaj więcej na temat dywanów Isfahan tutaj! → Przeczytaj więcej na temat dywanów ekskluzywnych tutaj!

Isparta (dywany), dywany Sparta, ręcznie tkane dywany z miasta Isparta w południowo-zachodniej Turcji. Dywany te są wytwarzane w wielu różnych rozmiarach, nawet bardzo dużych. Niemniej, od pewnego czasu dywany te są niskiej jakości i stosuje się w nich kopie wzorów perskich. Izmir (dywany), dywany Smyrna, ręcznie tkane dywany, wytwarzane masowo w latach 1880-1922 na terenach w regionie Izmir-Eskiehir-Isparta (Turcja). Dywany te były eksportowane z Izmir (Smyrna) i stąd pochodzi ich nazwa. Stały się popularne w zachodnich domach dzięki niskiej cenie, wynikającej z ich grubego tkania, nieskomplikowanych wzorów i prostych barw.

Polub i udostępnij:

Ta strona została nagrodzona za wartościową treść: