Dywany - od S do T

Saff (dywany), ręcznie tkane dywany modlitewne z motywami mihrab ułożonymi w rzędzie. Powtarzalne wzory mihrab pojawiają się głównie na dywanach tureckich i pakistańskich. Wzory mihrab w pełnym rozmiarze występują głównie na dywanach z Turkiestanu Wschodniego.Sahend (dywany), określenie lepszej jakości, stosowane do współcześnie produkowanych dywanów Tebriz. Salor (dywany), ręcznie tkane dywany wytwarzane przed rokiem 1860 przez Salorów, turkmeńską grupę etniczną. Dywany te są rzadkie i są wysokiej jakości. Typowy motyw göl tworzy ośmiokąt otoczony podwójnymi hakami, często z gwiazdą pośrodku. Wzór ten jest stosowany również przez innych Turkmenów i nazywany jest Salorgöl.Samarkanda (dywany), ogólne określenie dywanów pochodzących z Turkiestanu Wschodniego, sprzedawanych przez Samarkandę.

Sarab (dywany), dywany Serab, wysokiej jakości ręcznie tkane dywany wytwarzane w okolicach miasta Sarab w Azerbejdżanie w północno-zachodnim Iranie. Starsze dywany (wytwarzane w latach 1930-40) są często tkane na osnowie wełnianej, podczas gdy nowsze produkcje są tkane na osnowie z bawełny. Dla tych dywanów typowe są wzory geometryczne w odcieniach koloru niebieskiego, czerwieni i wielbłądziego brązu. Produkuje się również wiele chodników dywanowych (bieżników) tego typu. Saraband (dywany), inna nazwa dywanów Seraband. Sarderud (dywany), ręcznie tkane dywany z krótkim włosiem, wykonywane z dobrej wełny w rejonie Hamadan w Iranie.Saroq (dywany), inna nazwa dywanów Saruk. Sarouk (dywany), inna nazwa dywanów Saruk. Saruk (dywany), dywany Sarough, Sarouk, Saroq, ręcznie tkane dywany pochodzące z Saruk w zachodnim Iranie. Dywany te są wytwarzane z błyszczącej wełny z węzłem perskim na podwójnej osnowie z bawełny, co daje mocny i trwały dywan. Powszechnie stosowane kolory to czerwony i niebieski, czasem ze stylizowanymi wzorami roślinnymi.

Saveh (dywany), zazwyczaj bardzo kolorowe dywany z geometrycznymi wzorami, wytwarzane z zastosowaniem węzła tureckiego przez nomadów na terenach na południe od Teheranu (Iran). Kolory są często ciemne, z silnymi odcieniami koloru niebieskiego. Wytwarzane z wełny bardzo wysokiej jakości, dzięki czemu są mocne i trwałe.Savonnerie (wzór), wzór francuski w stylu rokoko stosowany w dywanach. Ścinkowe tkanie, technika tkacka w której osnowa składa się ze ścinek, najczęściej używanych tkanin. Używane dawniej jako prześcieradła i kołdry, a w XIX wieku zaczęto je również kłaść na podłogi jako dywany.

Ścinkowy dywan, dywan tkany wzdłuż osnowy wykonanej ze ścinek (odpadków) tkanin. Dywany ścinkowe były popularne na szwedzkiej wsi po roku 1860, kiedy do wytwarzania papieru zaczęto stosować drzewną masę papierową w miejsce lnianych szmat. Dywany te są typowe dla szwedzkich domów. Swego czasu bardzo popularne, do dziś prezentują wysoką klasę rzemiosła.

Sedjadeh, określenie rozmiaru dywanów orientalnych, około 130 × 180 cm. Sehna (dywan), inna nazwa dywanów Senneh. → Przeczytaj więcej o dywanach Senneh tutaj! Seirafian-Isfahan (dywany), tkane w mieście Isfahan w południowo-zachodniej Persji. Mistrz tkacki Haj Agha Reza Seirafian rozpoczął tkanie dywanów w roku 1939 i wyróżniał się zatrudnianiem wyłącznie najlepszych projektantów wzorów dywanów i tkaczy oraz stosowaniem najwyższej jakości materiałów i barwników. Jakość dywanów zwracała uwagę znawców, dywany te są uważane za najlepsze z wszystkich perskich dywanów. Mają bardzo wysoką gęstość tkania i reprezentują wyśmienite rzemiosło. Po śmierci mistrza, jego dzieło jest kontynuowane przez wielu jego synów. Semnan (dywany), ręcznie tkane dywany z miasta Semnan, leżącego na wschód od Teheranu w Iranie. Senna (dywany), inna nazwa dywanów Senneh. Senneh (dywany), dywany Sehna, Senna, ręcznie tkane dywany wytwarzane w kurdyjskim mieście Sanandadż (dawniej Senna) w zachodnim Iranie. → Przeczytaj więcej na temat dywanów Senneh tutaj!

Senneh (/manufacturing/design/pattern)

Shahjahanpur, Szachdżahanpur, region w Indiach, w którym ma miejsce znaczna produkcja dywanów. → Przeczytaj więcej na temat dywanów indyjskich tutaj! Shahsevan (dywany), dywany Szachsewan, ręcznie tkane dywany wytwarzane przez nomadów Shahsevan w prowincji Azerbejdżan w północno-zachodnim Iranie. Plemię to przemieszczało się na znacznych obszarach i zebrało szereg idei wzorów i barw dywanów. Dywany tkane współcześnie wykonywane są techniką Hamadan, ze stylizowanymi motywami geometrycznymi, w czystych, nasyconych kolorach. Sherkat Farsh, Szekrat Farsz (w języku perskim: towarzystwo dywanowe), fundacja założona w latach trzydziestych XX wieku w Iranie. Celem fundacji jest podtrzymywanie dawnych tradycji perskiej kultury wytwarzania dywanów i utrzymanie jakości współczesnej produkcji w Iranie. Obecnie organizacja ta zarządza jakościową produkcją dywanów w 500 wioskach i 100 miastach w całym Iranie. Dywany Sherkat Farsh mają wysoką gęstość tkania, tkane są z naturalnie barwionej wełny wysokiej jakości z pięknymi wzorami i kombinacjami barw, są wyrazem żywej tradycji uwiecznionej w tych pięknych i trwałych dywanach. Shirazi, Szirazi, sposób zaszycia krawędzi dłuższego boku ręcznie tkanych dywanów orientalnych.Shirvan (dywany), zob. Szirwan.

Siedmiogrodzkie dywany, znane również jako dywany transylwańskie, pochodzące z Siedmiogrodu (Transylvania) w Rumunii. Wzory tych dywanów przypominają wzory dywanów z Bergamy. Sileh (dywany), tkane płasko techniką plecioną dywany, wytwarzane w południowym Kaukazie. Dywany mają zazwyczaj bogate wzory, z dominującym kolorem czerwonym i dużymi, kanciatymi motywami w kształcie litery S. Nie mają brzegów i ze względu na niewielki rozmiar krosien tkane są w dwóch kawałkach. Silk-Hereke (dywany), wytwarzane w mieście Hereke niedaleko Morza Marmara w Turcji. Silk-Saff (dywany), dywany Saff wytwarzane z jedwabiu. Pochodzą głównie z rejonów Kayseri i Brusa w Turcji.

Sinciang (dywany), dywany Xinjiang, ręcznie tkane dywany w rejonie Sinciang (Xinjiang) w zachodnich Chinach. Sirdżan (dywany), ręcznie tkane dywany pochodzące z Sirdżan (Sirjan) w południowym Iranie. Wiele plemion nomadzkich, jak Kaszkajowie i Afszarowie inspirowało się dywanami Sirdżan. Znane są z wytwarzania Sofreh, rodzaju kilimu, niewielkiego i kwadratowego.Sisal (dywany), niebarwione dywany wykonane prostą techniką tkacką. Sivas (dywany), ręcznie tkane dywany z miasta Sivas i jego okolic we wschodniej Turcji. Dywany rzemieślnicze wytwarzane tutaj są dobrej jakości, często z perskimi wzorami w wyblakłych odcieniach koloru niebieskiego. Wiejska produkcja dywanów jest dość prymitywna i ma marginalne znaczenie.

Smok - dywany Dragon, ręcznie tkane dywany pochodzące z Kaukazu i północnego Iranu. Dywany te były wytwarzane przez Ormian pomiędzy XVI a XIX wiekiem. Kolorem dominującym jest czerwony, a gęstość tkania jest najczęściej rzędu 150 tysięcy węzłów na metr kwadratowy. Najbardziej popularnym rozmiarem jest kellei. Wzory składają się z kwadratowych motywów z lancetowatymi liśćmi ze stylizowanymi smokami, motywem ptaka Feniksa, drzewami, kwiatami i palmetami. Przykładem słynnego dywanu tego typu jest Vishapagorg pochodzący z Armenii.Smyrna (dywany), ręcznie tkane dywany, zob. dywany Izmir. Songur (dywany), dywany Songhur, mocne, ręcznie tkane dywany pochodzące z Kurdystanu. Dywany te są podobne do dywanów Bidżar. Soutschbolag (dywany), ręcznie tkane dywany pochodzące z Kurdystanu.

Sparta (dywany), inna nazwa dywanów Isparta. Srinagar, prowincja w środkowym Kaszmirze w Indiach będąca jednym z ośrodków produkcji dywanów. → Przeczytaj więcej o dywanach indyjskich tutaj! Star-Usak (dywany), dywany ręcznie tkane w mieście Usak (Ushak) w zachodniej Turcji w okresie od XVI do XIX wieku. Dywany te charakteryzują powtarzalne wzory z żółtymi gwiazdami na spodzie. Sultan (dywany), ręcznie tkane dywany z Turcji, podobne do dywanów Yürük. Sumak (dywany), dywany Sumak, określenie orientalnych, tkanych na płasko dywanów wykonywanych techniką Sumak (Soumak). Nazwa pochodzi najprawdopodobniej od miasta Szemacha (Sjemacha) w prowincji Quba w Kaukazie. Ten typ kaukaskiego dywanu jest bardzo znany i od dawna poszukiwany. Ten sam rodzaj dywanu jest wytwarzany również w Turcji, a także przez Afszarów, Beludżów i plemię Shahsevan. Sumak (technika tkania), technika Sumak, technika tkacka, w której wątek przeplata się ponad czterema nitkami osnowy w prawo, następnie pod dwiema w lewo, dalej nad czterema w prawo, pod dwiema w lewo itd. Technika ta ma kilka wariantów.

Symetryczny węzeł, inna nazwa węzła tureckiego. → Przeczytaj więcej na temat węzłów symetrycznych tutaj!

Szach Abbasi (wzór), Shah Abbasi, często spotykany wzór dywanów orientalnych. → Przeczytaj więcej na temat wzorów tutaj! Sziraz (dywany), dywany Shiraz, ręcznie tkane dywany wytwarzane przez nomadów i ludność osiadłą w okolicach miasta Sziraz (Shiraz) w południowym Iranie.→ Przeczytaj więcej o dywanach Sziraz tutaj! Szusza (dywany), dywany Schuscha, ręcznie tkane dywany z rejonu Karabach w Azerbejdżanie. Szwedzki Królewski Dywan Myśliwski, świetnie zachowany, pałacowy dywan rzemieślniczy z drugiej połowy XVI wieku, znajdujący się w Pałacu Królewskim w Sztokholmie. Dywan jest wykonany z jedwabiu z szeregiem różnych wzorów, z użyciem srebrnych i złotych nici. Uważa się, że został wytworzony w mieście Kaszan w Persji. Jasny medalion ze środkiem w kolorze czerwonym, z dużą liczbą motywów scen myśliwskich, jest otoczony szerokim, mocno zdobionym obramowaniem z żółtym tłem. Został najprawdopodobniej przywieziony do Szwecji w związku ze ślubem Karola X Gustawa z Jadwigą Eleonorą z Holstein-Gottorp w roku 1654 i jest uważany, obok dwóch, pochodzących z tego okresu, podobnych dywanów myśliwskich (jeden znajduje się w Austriackim Muzeum Sztuk Użytkowej we Wiedniu, a jeden w Muzeum Poldi Pezzoli w Mediolanie) za absolutnie najwspanialszy istniejący przykład orientalnej sztuki tkania dywanów. Szyrwan (brzeg dywanu), Sjirvan, styl wzoru obramowania dywanów zawierający motyw haków uformowanych w kwadraty. Szyrwan (dywany), dywany Shirvan, ręcznie tkane dywany z okolic miasta Szyrwan w Azerbejdżanie. Dawniejsze dywany Szyrwan (sprzed roku 1925) były wytwarzane w całości z wełnianej, barwionej barwnikami roślinnymi przędzy. Występujące w nich wzory to ośmioramienne gwiazdy, krzyże i mir-e butha, jak również stylizowane postaci ludzi i zwierząt. Powszechnie występuje tzw. brzeg Szyrwan. Dywany te były tkane zarówno z wysoką jak i niską gęstością tkania. Występują powszechnie małe dywany, ale zdarzają się również większe formaty (aż do Kellei). Dawne dywany Szyrwan są obecnie poszukiwanymi przedmiotami kolekcjonerskimi. Współczesna produkcja tych dywanów jest tkana na osnowie bawełnianej z syntetycznie barwionej, przędzonej maszynowo przędzy i są one trwałymi dywanami użytkowymi, lecz zazwyczaj nie przedstawiają większej wartości artystycznej.

Tafresz (dywany), dywany Tafresh, ręcznie tkane dywany z krótkim włosiem, pochodzące z regionu Irak Adżemi w Iranie. Taibaff, ręcznie tkane dywany irańskie pochodzące z regionu Chorasan. Talim, określenie wzorca (źródła wzoru) dywanu. Najczęściej jest to arkusz papieru milimetrowego. Każda kratka reprezentuje jeden węzeł. → Przeczytaj więcej o wzorach dywanów tutaj! Tałysz (dywany), dywany Talish, ręcznie tkane dywany i bieżniki pochodzące z Azerbejdżanu. Tatami (słowo japońskie), dywan używany w Japonii do położenia na podłodze. Dywan ten ma gruby rdzeń, mierzący kilka centymetrów grubości, wykonany ze sprasowanego siana, pokryty miękkim dywanem wykonanym z trzciny, z brzegami z materiału po bokach. Rozmiar tych dywanów jest zmienny, zależny od danego regionu Japonii, najczęściej spotykany jest rozmiar ok. 180 x 90 cm. Powierzchnia pokoju w Japonii określana jest liczbą tatami. Tebriz (dywany), dywany Tabriz, Täbriz, ręcznie tkane dywany z miasta Tebriz w północno-zachodnim Iranie. → Przeczytaj więcej o dywanach Tebriz tutaj! Tehran (dywany), ręcznie tkane dywany, wytwarzane w stolicy Iranu, Teheranie. Obecnie ich produkcja nie jest prowadzona, a istniejące dywany teherańskie pochodzą najpóźniej z połowy XX wieku. Tkane węzłem Senneh, często ciemne, z odcieniami koloru niebieskiego oraz kontrastującymi elementami w kolorze kości słoniowej. Wzory zazwyczaj składają się z medalionu z motywami roślinnymi, występują też wzory panelowe i wzory niszy modlitewnej. Zdarzają się nawet obrazy zwierząt i inne wzory figuralne. Tekke (dywany), ręcznie tkane dywany wytwarzane przez plemię Tekke w południowym Turkmenistanie. Dywany te są całkowicie wykonane z wełny z dominującym kolorem czerwonym. Popularne są też wzory powtarzalne z motywem göl.

Tiencin (dywany), dywany Tianjin, Tientsin, ręcznie tkane dywany z miasta Tiencin w zachodnich Chinach (obecnie centrum komercyjnego tkania dywanów w tym kraju). Tkactwo, którego początki datuje się na lata dwudzieste XX wieku, szybko dostosowało się do wymogów zachodnich klientów pod względem kolorów i wzorów.→ Przeczytaj więcej o dywanach chińskich tutaj!Tientsin (dywany), inna nazwa dywanów Tiencin.

Transylwańskie dywany, określenie stosowane do ręcznie tkanych dywanów z Rumunii z XVII i XVIII wieku. Większość tych dywanów zostało odkrytych w kościołach na terenie Rumunii i Węgier, choć prawdopodobnie były tkane w Anatolii. Zdecydowana większość z nich jest dywanami modlitewnymi z wzorami anatolijskimi. Nazywane również dywanami siedmiogrodzkimi.Tschoval (dywany), Tjuval, inna nazwa dla dywanów Czuwal. Tuiserkan (dywan), ręcznie tkany dywan o wysokiej gęstości tkania z regionu Hamadan. Tunezyjskie dywany, zob. dywany północnoafrykańskie.→ Przeczytaj więcej o dywanach północnoafrykańskich tutaj! Tureckie dywany, inne określenie dywanów anatolijskich.→ Przeczytaj więcej o dywanach tureckich tutaj! Turecki węzeł, węzeł Giordi, węzeł symetryczny, turkbaff, metoda przymocowywania włosia do nici osnowy w ręcznie tkanym dywanie, popularnie stosowana, z różną intensywnością, w większości regionów produkujących dywany. → Przeczytaj więcej o węźle tureckim tutaj! Turkbaff, inna nazwa węzła tureckiego. Jest to również nazwa dywanu wytwarzanego w okolicach miasta Meszhed w Iranie. → Przeczytaj więcej o węzłach stosowanych w dywanach tutaj!

Turkiestan Wschodni (dywany), dywany wschodnioturkiestańskie tkane w Sinciang w Turkiestanie Wschodnim w północno-zachodnich Chinach.→ Przeczytaj więcej o dywanach wschodnioturkiestańskich tutaj! Turkmeńskie dywany, zbiorcze określenie dywanów tkanych przez różne plemiona turkmeńskie.Tutesk (Tuteszk, Tuteshk), ręcznie tkany dywan Nain klasy "high-end".→ Przeczytaj więcej na temat dywanów Nain tutaj!Tybetańskie dywany, określenie stosowane zarówno dodywanów pochodzących z Tybetu, jak również do dywanów tkanych w Nepaluprzez tybetańskich uchodźców. → Przeczytaj więcej na temat dywanów tybetańskich tutaj!

Tybetański węzeł, węzeł stosowany w dywanach, wykonywany przy użyciu tymczasowego druta umieszczanego na wierzchu osnowy. → Przeczytaj więcej o węzłach tybetańskich tutaj!

Täbriz (dywany), inne określenie dywanów Tebriz.

Polub i udostępnij:

Ta strona została nagrodzona za wartościową treść: